Producent
Dostępność
Cena
-
od
do
Nowość
Promocja
Aby letniej wyjaśnić znaczenie kalibracji alkomatu, postaramy się przybliżyć ten temat. Jeśli zastanawiasz się, jak skalibrować alkomat, musisz wiedzieć, że zabiegom tym poddawany jest sensor urządzenia oraz jego oprogramowanie. Specjaliści, którzy się tym zajmują, dążą do tego, aby wynik podawany przez alkomaty z atestem był zgodny z wartością podaną na butelce odczynnika. W profesjonalnej nomenklaturze proces ten tak naprawdę nazywa się adiustacją, co oznacza przywrócenie przyrządu pomiarowego do stanu zgodnego z danymi technicznymi określonymi przez producenta. Uwzględnia się przy tym błąd akceptowalny przez użytkownika. Natomiast sama kalibracja to inaczej wzorcowanie, czyli proces polegający na ustaleniu wartości wskazywanych przez przyrząd wzorcowy.
Ponadto na kalibrację alkomatu wpływa jeszcze kilka innych czynników, nie tylko wtłaczane powietrze z oparami alkoholu. Proces ten należy przeprowadzić przy zachowaniu odpowiedniej temperatury czy wilgotności. Trzeba też zadbać o precyzyjne określenie stężenia alkoholu.
Aby przystąpić do pracy, należy przełączyć alkomat z atestem na tryb kalibracji, a potem podłączyć go do zaawansowanych urządzeń, które wtłaczają wcześniej przygotowaną próbkę do badania.
Uważać natomiast należy na urządzenia, które reklamowane są jako sprzęty, które nie wymagają kalibracji. Profesjonalne alkomaty posiadają czujniki, które umożliwiają wykonanie tego zabiegu i dalsze użytkowanie urządzenia. Natomiast te, które kalibracji poddawać nie trzeba, są wyposażone w gorszej jakości sensor, który po prostu na to nie pozwala. Jeśli więc sprzęt zostanie już wyeksploatowany, nie nadaje się do użytku, można go jedynie wyrzucić i zakupić nowy. Mimo pozornej oszczędności, wynikającej z zakupu niedrogiego alkomatu, w dłuższej perspektywie płaci się więcej. A jaki alkomat kupić? Najlepiej renomowanej firmy, która ugruntowała już swoją pozycję na rynku. Obecnie najczęściej kupowane urządzenia osobiste to m.in. alkomat alkomat AL-8000 Plus czy alkomat Pro X-5 Plus. Natomiast alkomat iBlow to jeden z najczęściej wykorzystywanych alkomatów policyjnych.
Jak już wspominaliśmy wcześniej, kalibracji alkomatu dokonuje się po wykonaniu określonej przez producenta ilości pomiarów lub po upływie 12 miesięcy. Jednak oprócz tego nieprawidłowe działanie sprzętu może oznaczać, że należy już go oddać do specjalistycznego serwisu. Kiedy to następuje?
Przede wszystkim w sytuacji, w której na wyświetlaczu alkomatu pojawia się komunikat CAL lub SER. To oznacza, że bez kalibracji urządzenie nie nadaje się do użytku. Ponadto niepokojące może być podawanie fałszywych wyników. Dzieje się tak, gdy osoba użytkująca ten sprzęt nie wypiła alkoholu, a alkomat wskazuje jego zawartość w wydychanym powietrzu lub przeciwnie – po spożyciu wysokoprocentowych trunków urządzenia pokazuje 0.00 promila.
Ponadto należy wiedzieć, że użytkownik może sam rozkalibrować nawet profesjonalny alkomat. W jaki sposób? Gdy przeprowadza badanie tuż po spożyciu alkoholu lub gdy przechowuje ten sprzęt z materiałami, które go zawierają.
Aby oddać alkomat do kalibracji, nie musisz szukać stacjonarnego punktu, który się tym zajmuje – możesz wysłać go do naszego sklepu. Jak to zrobić? Wystarczy, że zapakujesz swój alkomat i dołączysz do niego zgłoszenie serwisowe. Następnie należy nadać przesyłkę poleconą w dowolnej placówce Poczty Polskiej. Gdy otrzymamy urządzenie, poddamy go ekspertyzie oraz kalibracji. A jeśli okaże się, że wymaga on dodatkowych napraw, najpierw skontaktujemy się z Tobą telefonicznie. W celu uzgodnienia szczegółów dotyczących serwisu lub kalibracji urządzenia prosimy o kontakt na adres mailowy: biuro@lucann.pl.
75,00 zł
Cena netto: 60,98 zł
170,00 zł
Cena netto: 138,21 zł