Alkomaty profesjonalne to grupa urządzeń posiadających znacznie większą ilość funkcji w porównaniu do alkomatów podręcznych, co zwiększa ich możliwości użytkowe. Zastosowane w nich nowoczesne czujniki, np. platynowe elektrochemiczne, pozwalają na pomiar w szerokim zakresie - aż do 6 promili.

Dzięki zastosowaniu takich czujników wzrosła dokładność pomiarów do trzech miejsc po przecinku. Niektóre z oferowanych alkomatów są tak czułe, że pozwalają na stwierdzenie alkoholu już w pobliżu ust. Bardzo wysoka jakość wykonania i zastosowanych podzespołów (min. kontrolerów mikroprocesorowych) umożliwia dużą dokładność pomiarów oraz ich powtarzalność. Wiele alkomatów posiada możliwość przypisania przeprowadzanego pomiaru do konkretnej osoby, poprzez wprowadzenie jej danych za pomocą klawiatury dotykowej - jest to tzw. tryb dowodowy. Dzięki trybowi manualnemu (zbliżenie alkomatu do ust) możliwe jest przebadanie na obecność alkoholu w organizmie wielu osób w bardzo krótkim czasie. Alkomaty policyjne bezustnikowe, bo o nich mowa, z tego względu  często są stosowane w przedsiębiorstwach, w których badanie trzeźwości pracowników odbywa się systematycznie.

Wybierając profesjonalny alkomat, taki jak np. alkomat al-8000 Plus, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Przede wszystkim trzeba sprawdzić, jaki jest jego zakres błędu. Im wskaźnik ten jest niższy, tym urządzenie jest dokładniejsze.

Alkomaty z atestem mogą działać w dwóch trybach: aktywnym oraz pasywnym. W pierwszym przypadku należy dmuchać w ustnik alkomatu przez kilka sekund, dzięki czemu możliwe jest pobranie większej próbki do badania. Natomiast alkomaty pasywne wystarczy zbliżyć do ust badanego. Zwykle są one mniej dokładne, nie określana jest też wartość stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu, choć jak już wspominaliśmy, profesjonalne alkomaty policyjne, choć bezustnikowe, pozwalają na obiektywne przeprowadzenie badania.

Jeśli natomiast decydujesz się na profesjonalne alkomaty z atestem, które są wyposażone w ustnik, dobrze byłoby, aby do zestawu dołączone były także dodatkowe ustniki. Można je dokupić, jeśli zajdzie taka potrzeba. W sytuacji, gdy decydujesz się na alkomaty policyjne, dobrze byłoby sprawdzić ich zakres pomiaru – im jest on większy, tym urządzenie będzie bardziej funkcjonalne. Choć trzeba pamiętać o tym, że górna granica profesjonalnych alkomatów i tak najczęściej wynosi 6 promili.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, aby zdecydować, jaki alkomat kupić? Najbardziej praktyczne są te, które posiadają wyświetlacz. Można na nim sprawdzić ilość wykonanych dotychczasowo pomiarów oraz – co najważniejsze – stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto w rankingach alkomatów często urządzenia te porównywane są pod względem ilości pomiarów. Dzięki temu wiadomo, po jakim czasie należy pomyśleć o kalibracji alkomatu.  

A jaki alkomat jest najbardziej popularny? Klienci chętnie wybierają alkomat Pro X-5 Plus, który ma dobry stosunek ceny do jakości. Jest on wyposażony w platynowy, elektrochemiczny czujnik, które cechuje się wysoką trwałością i precyzyjnością. Posiada również pamięć pomiarów, a także emituje alarmy dźwiękowe. Podobnym modelem do niego jest alkomat Pro X-5, który najczęściej dostępny jest w nieco niższych cenach. Podobny jest koszt zakupu alkomatu AL-8000, którego zakres pomiaru wynosi od 0.000 do 4.000 promila.

Natomiast bezustnikowy alkomat iBlow to alkomat policyjny z atestem, który wyposażony jest w czytelny wyświetlacz LCD oraz latarkę LED, co ułatwia wykonywanie badania w nocy.

Warto też wiedzieć, że alkomaty profesjonalne zasilane są kilkoma bateriami AA, trzeba więc pamiętać o ich regularnej wymianie. Bez względu na to, czy kupujesz alkomat online, czy stacjonarnie, musisz też oddawać go na kalibrację. Kiedy i jak skalibrować alkomat? Przede wszystkim usługa ta wykonywana jest przez specjalistyczne firmy, które posiadają odpowiednie urządzenia do tego. Natomiast kalibrację przeprowadza się po roku lub po wykonaniu podanej przez producenta ilości pomiarów.

 
 

Alkomaty profesjonalne

Alkomat AL-8000 Plus + za darmo 2 lata kalibracji Alkomat AL-8000 Plus + za darmo 2 lata kalibracji
Producent: PROMILER
Cena:

589,00 zł

Cena netto: 478,86 zł

szt.
zobacz więcej
Alkomat iBlow - najszybsze badania bezustnikowe Alkomat iBlow - najszybsze badania bezustnikowe
Producent: PROMILER
Cena:

1 649,00 zł

Cena netto: 1 340,65 zł

Alkomat AlcoBlow + oryginalny pokrowiec Alkomat AlcoBlow + oryginalny pokrowiec
Producent: Lion
Cena:

1 349,00 zł

Cena netto: 1 096,75 zł

szt.
zobacz więcej
Alkomat ALP-1 + Kalibracje bez ograniczeń przez 12 miesięcy Alkomat ALP-1 + Kalibracje bez ograniczeń przez 12 miesięcy
Producent: PROMILER
Cena:

1 799,00 zł

Cena netto: 1 462,60 zł

szt.
zobacz więcej
Alkomat DA-9000 Alkomat DA-9000
Cena:

949,00 zł

Cena netto: 771,54 zł

Alkomat PROMILER iSOBER 30 Alkomat PROMILER iSOBER 30
Producent: PROMILER
Cena:

559,00 zł

Cena netto: 454,47 zł

PROMILER iSOBER 70 PROMILER iSOBER 70
Producent: PROMILER
Cena:

999,00 zł

Cena netto: 812,20 zł

szt.
zobacz więcej
Alkomat LifeGuard Alkomat LifeGuard
Producent: Lifeloc
Cena:

1 199,00 zł

Cena netto: 974,80 zł

Alkomat przesiewowy AL-1100F Alkomat przesiewowy AL-1100F
Producent: PROMILER
Cena:

1 389,00 zł

Cena netto: 1 129,27 zł

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 50 50 50
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl