Podstawy użytkowania alkomatu.
Jak wybrać alkomat? | Jak używać alkomat? | Serwis i kalibracja |
Podstawowe zasady korzystania z alkomatu:
1) Alkomat to nie zabawka! Nigdy nie przeprowadzaj badania alkomatem bezpośrednio po spożyciu alkoholu! Odczekaj co najmniej 30 minut od spożycia i przepłucz usta wodą. Wykonanie pomiaru bezpośrednio po spożyciu alkoholu spowoduje rozkalibrowanie alkomatu, a w przypadku większej ilości pomiarów uszkodzenie sensora.
2) Paliłeś papierosy? Odczekaj kilkanaście minut zanim przeprowadzisz pomiar. Nigdy nie wdmuchuj dymu do alkomatu bo możesz uszkodzić sensor.
3) Nie przechowuj alkomatu w samochodzie, szczególnie w ujemnych jak i w bardzo wysokich temperaturach. Alkomat najlepiej przechowywać w temperaturze pokojowej. Wykonywanie pomiaru w ujemnych temperaturach również jest zabronione.
4) Nie przechowuj alkomatu w pobliżu substancji zawierających alkohol.
5) Pamiętaj, aby systematycznie oddawać alkomat do serwisu. Jeśli posiadasz alkomat półprzewodnikowy to zaleca się kalibrację co około 100-300 pomiarów w zależności od modelu, ale nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. W przypadku alkomatów elektrochemicznych jest to około 400-500 pomiarów (w przypadku droższych alkomatów nawet 1000 pomiarów), ale nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Częstotliwość kalibracji zależy od wielu czynników np. od: warunków przechowywania, sposobu użytkowania, intensywności użytkowania, stężenia wydmuchiwanego alkoholu itd. Podane wartości są przybliżone i traktujemy je jako górną granicę.
6) Pamiętaj, aby w alkomacie używać markowych baterii alkalicznych oraz sprawdzać systematycznie ich stan. Nigdy nie używaj akumulatorków.
7) Jeśli następnego dnia po spożyciu alkoholu wykonujesz pomiar, to pamiętaj, że najlepiej takie badanie jest wykonać w kilku seriach, w jednakowych odstępach czasu (np. 3 pomiary w odstępach 15 minutowych). Pozwoli to na sprawdzenie, czy alkohol znajduje się w fazie wzrostowej czy spadkowej. Pamiętaj zawsze o tym, że alkomat jest urządzeniem elektronicznym, które zawsze może się uszkodzić, a żaden producent ani sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności prawnej za szkody powstałe wskutek błędnych wskazań urządzenia.
Zastosowanie się do powyższych zasad pomoże wydłużyć żywotność sensora.