Jak wybrać alkomat?

Jak wybrać alkomat? Jak używać alkomat? Serwis i kalibracja

 

Jak wybrać alkomat?

Istotnym kryterium przy zakupie alkomatu jest wybór producenta. Jakich producentów alkomatów wybrać? Na polskim rynku najbardziej popularnymi i jednocześnie dobrymi markami alkomatów są: AlcoFind (DAtech), Sentech oraz cieszące się coraz większą popularnością alkomaty marki AlcoDigital. Jeśli myślimy o droższym alkomacie np. dla firmy, to powinniśmy brać pod uwagę takie marki jak: Lifeloc (alkomat Lifeguard), AlcoScan czy Drager - są to wysokiej klasy alkomaty produkowane między innymi dla policji na całym świecie.

Gdzie kupić alkomat? Najlepiej dokonać zakupu w sklepie specjalizującym się w branży alkomatów, który zapewni serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Dostępność serwisu jest bardzo ważnym elementem wyboru alkomatu, ponieważ jest to urządzenie pomiarowe i aby zapewnić prawidłowość jego wskazań wymaga on systematycznej kontroli w serwisie - kalibracji, co w przypadku braku serwisu może okazać się sporym problemem. Istotne jest również to, czy alkomat przed sprzedażą nie jest magazynowany miesiącami, gdyż jako bardzo czułe urządzenie pomiarowe rozkalibrowuje się nawet jeśli nie był używany.

Z jakim sensorem wybrać alkomat? Najlepszym wyborem oczywiście będzie alkomat elektrochemiczny. Jeżeli zamierzamy zakupić alkomat do użytku prywatnego, a mamy ograniczony budżet, możemy zakupić alkomat półprzewodnikowy, ale należy pamiętać o trzymaniu się zasad korzystania z alkomatu. W przypadku zakupu alkomatu dla firmy alkomat półprzewodnikowy będzie niestety złym wyborem. Wystarczy, że przed dokonaniem badania pracownik spożywał jakieś pokarmy lub palił papierosy, a wynik może być inny niż zero, co spowoduje bezpodstawne oskarżenie pracownika o spożywanie alkoholu. Należy również pamiętać o kosztach eksploatacji - alkomat elektrochemiczny kalibrujemy co około 400 - 500 pomiarów (w przypadku droższych alkomatów nawet do 1000 pomiarów w zależności od modelu), ale nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy. Półprzewodnikowe alkomaty kalibrujemy co około 200-300 pomiarów ale nie rzadziej niż raz na 6 miesięcy. Kupując tańszy alkomat półprzewodnikowy w przypadku większej liczby pomiarów późniejsze koszty eksploatacji będą dużo większe niż w przypadku alkomatów elektrochemicznych.

Nigdy przy wyborze alkomatu nie sugeruj się testami i opiniami na forach. Dlaczego? Ponieważ bardzo często rankingi są robione pod konkretny model alkomatu dla danego dystrybutora, aby nakręcić sprzedaż konkretnego modelu alkomatu i często nie mają nic wspólnego z dobrą jakością urządzenia. Natomiast na forach bardzo często pojawiają się sprzedawcy, którzy podają się za fikcyjnego Klienta polecając w ten sposób swój sklep i swoje towary.

Nie kupuj używanych alkomatów - najprawdopodobniej taki alkomat będzie wymagał kalibracji, a być może wymiany sensora.

Jeżeli nadal nie wiesz jaki alkomat wybrać, to zadzwoń lub napisz do nas, a pomożemy w wyborze optymalnego urządzenia.

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 50 50 50
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl