Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28

Kalibracja alkomatu – kiedy i jak przeprowadzić? Czy można samodzielnie skalibrować alkomat?

0
Kalibracja alkomatu – kiedy i jak przeprowadzić? Czy można samodzielnie skalibrować alkomat?

Obecnie większość nowoczesnych alkomatów wielokrotnego użytku wymaga regularnej kalibracji. Dzięki temu mogą działać prawidłowo przez kilka, kilkanaście lat, a co za tym idzie – podawać dokładne, prawdziwe wyniki. A na czym dokładnie polega kalibracja? Kiedy należy ją przeprowadzić? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania.

 

 

Kiedy trzeba skalibrować alkomat?

Na początku chcielibyśmy wyjaśnić wątpliwości związane z nomenklaturą dotyczącą tego tematu. Otóż kalibracja, czyli inaczej wzorcowanie, jest procesem polegającym na ustaleniu wartości, które wskazywane są przez przyrząd wzorcowy. Natomiast adiustacja (strojenie) oznacza takie działania, które ma na celu przywrócenie urządzenia do stanu, w którym dokładność pomiarowa alkomatu jest zgodna z danymi technicznymi podanymi przez producenta. I choć w Polsce najczęściej i tak używa się terminu kalibracja, warto mieć świadomość tego, że prace przeprowadzane nad samym sprzętem są tak naprawdę adiustacją.

A teraz przejdźmy do kwestii, która najczęściej nurtuje naszych klientów. Kiedy należy przeprowadzać kalibrację tych urządzeń? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest jednoznaczna.

Przede wszystkim trzeba sprawdzić, co na ten temat pisze producent sprzętu. Alkomaty, w zależności od modelu, mogą wykonywać od 100 do 1500 pomiarów bez kalibracji. Po przekroczeniu tej liczby, konieczne jest oddanie urządzenia do serwisu. W przypadku alkomatów podręcznych standardową już liczbą jest 500 pomiarów.

Jednak to nie zawsze jest jedyny wyznacznik. Sensor należy przeprogramować także po upływie 6 lub 12 miesięcy, tu nowu wszystko zależy od specyfikacji konkretnej wersji.

Może okazać się, że w przeciągu roku użyłeś alkomatu ok. 100 razy, a górna liczba pomiarów wynosi 500. Masz więc zapas, tak? No właśnie nie – ze względu na to, że upłynęło 12 miesięcy od rozpoczęcia użytkowania sprzętu, konieczna jest weryfikacja prawidłowości jego działania.

Kupując alkomat zawsze musisz też dopytać się, czy przed sprzedażą został on skalibrowany – w końcu nigdy nie wiesz, ile czasu wcześniej spędził w magazynie. Wszystkie dostępne w sklepie LucAnn alkomaty są przed wysyłką sprawdzane, dlatego nie musisz się o to obawiać.

Ponadto może okazać się, że alkomat zostanie rozregulowany w wyniku złego użytkowania. Na końcu więc napiszemy, na co lepiej używać i w jaki sposób dbać o ten sprzęt. Co ciekawe, niektóre modele alkomatów posiadają system informujący o konieczności kalibracji – wtedy na ich wyświetlaczu zostaje pokazany odpowiedni komunikat.

 

Jak skalibrować alkomat?

Kalibracja alkomatu jest procesem skomplikowanym, wymagającym dostępu do zaawansowanych urządzeń. Na czym to polega? Określany jest stopień stężenia alkoholu, po czym do alkomatu wtłaczane jest powietrze z góry ustalaną zawartością alkoholu. Jeśli sprzęt wskaże prawidłową wartość, oznacza to, że sensor działa w prawidłowy sposób.

Ponadto przed przystąpieniem do działania, należy wprowadzić urządzenie w tryb kalibracji, co robi się przy pomocy specjalnych pinów. A czy można dokonać całego tego procesu samodzielnie?

 

Czy można samodzielnie skalibrować alkomat?

Aby skalibrować alkomat, konieczna jest regulacja sensora wraz z oprogramowaniem, co wymaga dostępu do zaawansowanych narzędzi. I teoretycznie jest możliwe, aby zrobić to samodzielnie, lecz w praktyce byłoby to nieopłacalne – należałoby zakupić symulator wydechu oraz wzorce alkoholu do symulatora, co wiąże się z wydatkiem rzędu kilku tysięcy złotych.

Dla porównania, jednorazowa kalibracja, którą przeprowadza się raz do roku, nie wynosi zwykle więcej niż 100 zł…

Ponadto nie zawsze konieczne jest szukanie punktu stacjonarnego, w którym wykonywane są takie usługi. W sklepie LucAnn zapewniamy pełny serwis tych urządzeń. Można do nas wysłać swój alkomat, my go skalibrujemy i odeślemy z powrotem do klienta. Co więcej, w przypadku większości dostępnych u nas produktów gwarantowana jest darmowa regulacja sprzętu przez 12 lub 24 miesiące od daty zakupy.

 

Alkomaty bez kalibracji – czy są dostępne?

W niektórych sklepach czy serwisach aukcyjnych znajdziesz oferty alkomatów bez kalibracji. Czy są one lepsze? No cóż, zdecydowanie nie. Do ich produkcji używa się sensorów, które nie podlegają temu procesowi. Co za tym idzie? Choć urządzenie jest teoretycznie wielokrotnego użytku, w praktyce można go wyrzucić po określonym czasie czy osiągnięciu górnego limitu pomiarów.

Z tego względu zakup takich alkomatów jest nieopłacalny. Choć są one tańsze, generują dodatkowe wydatki.

 

Jak prawidłowo użytkować alkomat?

Pisaliśmy o tym, że użytkownik może sam rozregulować alkomat, przez co nie będzie on działać prawidłowo. Kiedy tak się dzieje?

Przede wszystkim w sytuacji, gdy badanie wykonywane jest krótko po spożyciu alkoholu. Opary mogą wtedy uszkodzić sensor, a wyniki pokazywane na wyświetlaczu nie być prawidłowe. Dlatego większość producentów zaleca, aby pomiar przeprowadzać po odczekaniu kilkudziesięciu minut od ostatniego spożycia alkoholu lub innych trunków.

Ważne jest, aby przemywać ustnik – może w nim pozostać ślina czy krople alkoholu, które uszkadzają niektóre podzespoły.

Do rozkalibrowania urządzenia dochodzi także w sytuacji, gdy jest ono przez długi czas przechowywane z materiałami zawierającymi alkohol.

Trzeba też pamiętać o wymianie baterii czy o naładowaniu akumulatorów zasilających alkomat. Z tego względu najlepiej wybierać te modele, które posiadają wskaźnik baterii.

 

A czemu kalibracja jest tak ważna? Ponieważ trzeba mieć, że pewność, że wskazywana przez urządzenie wysokość stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu jest prawidłowa. Jeśli alkomat pokazuje 0.000 promila, a podczas kontroli drogowej okaże się, że wynik ten jest fałszywy, zakończy się to odebraniem prawa jazdy oraz sprawą sądową...

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 50 50 50
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl