Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30

Jak dbać o alkomat?

0
Alkomat zestaw

Wybór odpowiedniego alkomatu nie jest prosty. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tych urządzeń, niektóre są bardzo zaawansowane, inne mniej. Na wyborze jednak nie kończy się zakup alkomatu. Trzeba wiedzieć jeszcze jak działa alkomat, jak go używać, jak o niego dbać, na czym polega kalibracja alkomatu itp. Jak więc wybrać i jak stosować urządzenie do pomiaru stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu?

Jak wybrać alkomat?

Na początku należy wybrać odpowiednie urządzenie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego rodzaj. Alkomaty wyposażone są w specjalne czujniki, dzięki którym możliwy jest pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu. Urządzenia te dzieli się na alkomaty z sensorem półprzewodnikowym (są niedrogie, proste w obsłudze, ale mogą dawać zafałszowane wyniki), z sensorem elektrochemicznym (obecnie najpopularniejsze, wykorzystywane przez niektóre służby, ale i użytkowników indywidualnych) oraz z sensorem spektrometrycznym (są to urządzenia stacjonarne, dają wiarygodne wyniki, rezultaty mogą stanowić dowód w sprawach sądowych). Wybierając alkomat należy zwrócić uwagę na wielkość czujnika (im większy – tym lepiej), tryb pracy (aktywny lub pasywny), zakres pomiaru, ilość pomiarów, ustnik oraz wyświetlacz.

Jak przechowywać alkomat?

Przed użyciem alkomatu warto zapoznać się z instrukcją obsługi. Wiele jest modeli tych urządzeń, nie wszystkie mogą być używane tak samo. Większość z nich może być przechowywana w określonej temperaturze. Może to być zakres od 5 do 40’C, w niższych lub wyższych temperaturach dojść może do uszkodzenia sprzętu. Najlepiej urządzenie trzymać w temperaturze pokojowej, wówczas czujnik będzie długo działał jak należy.

Nie powinno się również przechowywać takiego urządzenia w towarzystwie alkoholi. Opary mogą rozregulować alkomat i skrócić czas użytkowania. Podobnie szkodliwy może być dym papierosowy i inne zanieczyszczenia powietrza.

Jak korzystać z alkomatu?

Prawidłowe korzystanie z alkomatu wcale nie jest takie proste. Trzeba wiedzieć, jak to robić, żeby wynik pomiaru był wiarygodny, a urządzenie jak najdłużej nam służyło. Najważniejsze informacje zawarte są w instrukcjach obsługi. Warto jednak mieć świadomość tego, w jaki sposób mierzyć stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu, by wynik był wiarygodny. Przede wszystkim pomiar można przeprowadzić nie wcześniej niż 2-3 kwadranse od spożycia alkoholu. Dopiero po takim czasie wskazane jest użycie urządzenia. Wcześniej alkomat może zawyżyć wynik lub nawet doprowadzić do rozkalibrowania urządzenia.

Jednokrotny pomiar nie jest wystarczający. Zaleca się, by z alkomatu skorzystać kilka razy, najlepiej w równych odstępach czasu, np. co 15 minut. Przyjmuje się, że warto wykonać 3 pomiary, aby uzyskać wiarygodny wynik. Ważne jest również, aby na chwilę przed użyciem alkomatu nie spożywać pokarmu. Resztki mogą zostać wdmuchnięte do urządzenia, przez co dojść może do uszkodzenia sprzętu. Najlepiej przed pomiarem przepłukać jamę ustną wodą. Lepiej też nie palić wcześniej papierosów, ponieważ niektóre alkomaty mogą wskazać wówczas nieprawidłowy wynik.

Kalibracja alkomatów – o czym pamiętać?

Każdy alkomat, szczególnie taki na użytek własny, przeznaczony jest do wykonania określonej puli pomiarów. Mało tego, sensor urządzenia może się rozregulować przez wilgotność powietrza, skrajne temperatury itp., dlatego tak ważne jest pamiętanie o regularnych badaniach technicznych, by mieć pewność, że wskazywany pomiar jest wiarygodny.

Kalibracja alkomatu to jedna z czynności serwisowych, polega ona na ocenie pracy czujnika i ewentualnej wymianie sensora. Sprzęt jest poddawany analizom, sprawdzana jest czułość pomiarów itp. Urządzenie po takim przeglądzie jest plombowane i oddawane klientowi. A ile kosztuje kalibracja alkomatu? Ceny takiej usługi zależne są od modelu urządzenia. Niektórzy producenci oferują pierwszą kalibrację za darmo przy zakupie konkretnego alkomatu. Warto więc sprawdzać takie informacje i dopytywać w serwisach. Z reguły nie jest to jednak wysoki koszt, a dobrze jest mieć sprzęt sprawdzony i wskazujący realny pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu.

Bywa, że niektóre urządzenia mogą ulec uszkodzeniom. Wówczas lepiej nie dokonywać żadnych zmian w sprzęcie na własną rękę. Naprawa alkomatów powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych specjalistów znających się na tego typu urządzeniach. Może się okazać, że dany serwis specjalizuje się w naprawianiu alkomatów konkretnego typu lub danej marki. Wtedy należy zlecać takie działania w konkretnym punkcie. Trudno jednoznacznie ustalić ile może kosztować naprawa alkomatów. Zazwyczaj dotyczy ona usterek związanych z sensorami lub wyświetlaczami.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 50 50 50
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl