Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Alkomat profesjonalny, elektrochemiczny, podręczny - jaki alkomat dla kogo?

0
Alkomat profesjonalny, elektrochemiczny, podręczny - jaki alkomat dla kogo?

Zakup odpowiedniego alkomatu to nie tylko porównanie parametrów technicznych – trzeba wiedzieć, jaki rodzaj sprzętu będzie najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb. Dlatego przedstawiamy najważniejsze cechy popularnych typów alkomatów.

 

 

Jaki alkomat kupić?

Alkomaty kiedyś służyły głównie służbom porządkowym oraz policji, dziś są tak naprawdę dostępne dla każdego. Wpływ na to ma głównie ich cena – wraz z rozwojem technologii, producenci wprowadzali coraz to nowsze rozwiązania, pozwalające na stworzenie mniej kosztownego, lecz nadal skutecznego urządzenia.

Dziś alkomaty można podzielić na trzy główne grupy: profesjonalne, elektrochemiczne oraz podręczne. Czym się różnią? Na co trzeba zwracać uwagę podczas ich wyboru? Zaraz wszystko wyjaśnimy.

Na początku chcielibyśmy jednak przestrzec przez tzw. alkomatem online, wirtualnym. Jest to internetowe narzędzie, a właściwie kalkulator, które na podstawie wprowadzonych danych sprawdza, po jakim czasie będziesz mógł prowadzić. Nie jest wiarygodny sposób na badanie trzeźwości, nie uwzględnia wielu różnych czynników. Dlatego o wiele lepiej jest kupić alkomat, chociażby podręczny, aby móc przeprowadzić rzetelny test.

 

Alkomaty profesjonalne

Alkomaty profesjonalne to urządzenie posiadające najwięcej funkcji, mogące pracować w różnych trybach. Są one bardzo dokładne, co jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych czujników. To sprawia, że ich zakres badania jest też najwyższy – może wynosić aż do 6 promili.

Alkomat policyjny, bo tak często jest określany, działa w dwóch trybach: aktywnym oraz pasywnym. Na czym polega różnica między nimi? W trybie aktywnym należy przyłożyć urządzenie do ust badanego, który następnie przez kilka sekund musi w nie dmuchać. Natomiast w trybie pasywnym wystarczy zbliżyć sprzęt do ust osoby podejrzanej o spożywanie alkoholu – nie jest potrzebny jej czynny udział. Ważne jest przy tym, aby to był alkomat bezustnikowy, ponieważ w innym wypadku przeprowadzenie takiego badania będzie niemożliwe. Ponadto dzięki temu można przebadać wiele osób w bardzo krótkim czasie. To sprawia, że z takich alkomatów korzysta się również w wielu firmach.

O profesjonalnych alkomatach warto wiedzieć również, że zwykle są one wyposażone w wyświetlacze LCD oraz latarkę LED, co umożliwia przeprowadzenie testów także w nocy. Ponadto posiadają one pamięć pomiarów. Niektóre modele mogą stanowić dowód w sądzie, te nazywane są alkomatami dowodowymi. Aczkolwiek trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że ich ceny są znacznie wyższe, zaczynają się najczęściej od tysiąca złotych. Na koniec warto pamiętać, że kalibracja alkomatu jest wymagana nawet w przypadku tak profesjonalnych urządzeń.

 

Alkomaty elektrochemiczne

O ile alkomaty profesjonalne zwykle skierowane są do służb porządkowych, przedsiębiorców, o tyle elektrochemiczne najczęściej wybierają kierowcy, klienci indywidualni. Posiadają one sensor elektrochemiczny, który jest bardzo dokładny i na jego pracę nie mają wpływu dodatkowe czynniki, takie jak inne substancje znajdujące się w wydychanym powietrzu.

Kiedyś należały one do grupy alkomatów profesjonalnych, natomiast dziś są bardziej dostępne. Zwykle cena alkomatów elektrochemicznych znajduje się w granicach 300-400 zł. A na co należy zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Przede wszystkim na wielkość czujnika. Im jest on mniejszy, tym większy będzie zakres błędu. Ważny jest także zakres pomiaru – zwykle nie jest on tak wysoki, jak w poprzednio omawianym przypadku, powinien jednak wynosić do 4,5-5 promili.

Ważne jest, alby alkomat posiadał czujnik przepływu powietrza. Informuje on o tym (zwykle za pomocą sygnału dźwiękowego), czy została już pobrana wystarczająca ilość próbki. Ponadto lepiej wybierać urządzenia posiadające wyświetlacz oraz wymienne ustniki.

 

Alkomaty podręczne

Alkomaty podręczne należą do jednych z najtańszych. Zwykle posiadają sensor półprzewodnikowy, który jest mniej dokładny od elektrochemicznego. W ich wypadku trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo łatwo może dojść do zafałszowania wyniku – wystarczy zapalić wcześniej papierosa czy zażyć lekarstwo, aby badanie nie było wiarygodne.

Jeśli chodzi o parametry i dodatkowe funkcje, to mogą być one bardzo podobne do alkomatów elektrochemicznych. Przy czym różnica w cenie między nimi wynosi najczęściej nie więcej niż 200 zł, dlatego lepiej zastanowić się nad zakupem bardziej zaawansowanego sprzętu.

Ponadto do tej grupy zaliczyć można alkomat jednorazowy, który kupuje się na sztuki lub w zestawach. Jednak jak możesz się domyśleć, jego wiarygodność nie jest najwyższa i służy raczej do okazjonalnego przeprowadzania testu trzeźwości.

 

Gdzie kupić alkomat?

Alkomaty można zakupić zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. I nie od dziś wiadomo, że w sieci taki sprzęt często jest tańszy. Jednak wiele osób nadal ma opory przed zamawianiem go online. Dlaczego? Problem wynika głównie z kalibracji.

Każdy sprzęt trzeba wzorcować na nowo po wykonaniu określonej liczby pomiarów lub po roku od zakupu. Klienci obawiają się, że kupią urządzenie, które przez kilka miesięcy wcześniej leżało w magazynie i przez to będą mieli później problem z jego użytkowaniem.

Z tego względu chcielibyśmy podkreślić, że każdy alkomat zamówiony w naszym sklepie jest przed wysyłką kalibrowany. Dzięki temu klient dostaje gotowy do użytku, w pełni sprawny sprzęt. A co, gdy przyjdzie czas na jego ponowną kontrolę? Wystarczy skontaktować się z nami i wysłać go do naszego laboratorium. My się wszystkim zajmiemy i odeślemy urządzenie, gdy będzie gotowe – nie trzeba wcale szukać stacjonarnych oddziałów, które się tym zajmują.

Komentarze do wpisu (0)

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 732 50 50 50
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl